- Mitochondrialna produkcja energii to moment, gdy powstaje najwięcej wolnych rodników w naszym organizmie.
- Wolne rodniki nie są kompletne w swej budowie, dlatego szukają innej substancji, z którą mogą się sparować. Ta ich właściwość wiąże się z ich uszkadzającym wpływem na wrażliwe struktury komórki.
- Koenzym Q10 w postaci ubichinolu oraz ubichinonu+duże dawki witaminy C mogą działać równie dobrze w naszym organizmie.
- Koenzym Q10 w celach terapeutycznych przyjmujemy w ilości 5mg/kg masy ciała, co najmniej przez miesiąc.
- Q10 przechodzi w naszych ciałach proces recyklingu – do czego niezbędny jest selen, witamina C i cynk, przyjmując duże ilości Q10 pamiętaj o uzupełnianiu tych minerałów.
- Dla zdrowia mitochondriów niezbędne jest odpowiednie dotlenienie – spacer lub posiłek na świeżym powietrzu to ważna sprawa.
- Poszukaj sposobu na zadbanie o swoje nawodnienie.
- Elektrolity są niezbędne dla dobrego wchłaniania substancji odżywczych – obsługują komórkowe systemy transportowe.
- Jeśli tylko można, procesy usprawniania zaczynaj od końca.
- Witamina B2 odpowiada za aktywację witaminy B6, recykling witaminy B12, aktywację B9 do postaci metylofolianu.
- Podczas przyjmowania jednej porcji witaminy B2 nasze jelito są w stanie wchłonąć jedynie 35-40mg witaminy. Większe ilości rozłóż na kilka podań.
- Sytuację, gdy żelazo “ucieka” nam z organizmu i nawet mimo suplementacji poziom się nie podnosi – medycyna mitochondrialna określa stanem przedrakowych. Żelazo jest wyrzucane z komórki z powodu stanu zapalnego, by ograniczyć stan zapalny.
- Podaż witaminy B6 zwiększa zapotrzebowanie na cynk. Podawana w pojedynkę doprowadzi do niedoborów cynku. Cynk i witamina B6 działają bardzo często w parze.
- Energia mitochondrialna najczęściej zużywana jest razem z magnezem, np. w cyklu metylacji. Magnez jest niezbędny, żeby wykorzystać moc mitochondriów.
- Kwas alfa-liponowy jest niezbędny dla przemian energetycznych w mitochondriach. Jako silny antyoksydant chroni wątrobę i może przyczyniać się do jej regeneracji.
- Nowe mitochondria najczęściej powstają w wyniku podziałów tych, które już obecnie mamy, a nie zupełnie na nowo. Mitochondriopatia może ciągnąć się za Tobą przez długi czas.
Dieta w stylu śródziemnomorskim.
1. Stres oksydacyjny. Antyoksydanty.
2. Nawodnienie, ruch.
3. Elektrolity, w tym koniecznie magnez.
4. Witamina B2, koenzym Q10 (selen, cynk, witamina C).
5. B-complex i kwas alfa-liponowy.